Projekt nr FENG.01.01-IP.01-A049/23 dofinansowany w ramach I Priorytetu Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027, pt.: „Zrobotyzowane stanowisko do poboru i przygotowania próbek materiałów sypkich z przenośników taśmowych”
Celem projektu jest opracowanie automatycznego stanowiska do poboru próbek węgla z przenośnika taśmowego wraz z modułami: laboratoryjnym i magazynowym jako nowego produktu stanowiącego odpowiedź na zapotrzebowanie zgłaszane przez rynek.
Próbobiorniki automatyczne stają się niezbędnym wyposażeniem zakładów wydobywczych i przeróbczych surowców mineralnych, co daje wielkość bazową około 100 zakładów, których podstawowym surowcem lub wyrobem jest np. węgiel.
Celem realizacji badań stanowiska do poboru próbek węgla oraz modułów laboratoryjnego i magazynowego jest potwierdzenie w kontrolowanych warunkach poprawności obranych koncepcji jak i rozwiązań technicznych, zakładanych parametrów technicznych oraz jakościowych wraz z weryfikacją zastosowanych układów sterowania i bezpieczeństwa.
Innowację produktową stanowi prototyp automatycznego stanowiska do poboru próbek węgla z przenośnika taśmowego wraz z modułami: laboratoryjnym i magazynowym. Połączenie próbobiornika z miejscowym modułem laboratoryjnym, pozwala na natychmiastowe określenie najbardziej istotnych parametrów fizyko-chemicznych paliwa (przykładowo dla koksowni to wilgotność i wielkość uziarnienia dostarczanego węgla technologicznego) a wyniki analizy będą dostępne w czasie rzeczywistym on-line. Zostanie wyeliminowana potrzeba przenoszenia próbek do stacjonarnego laboratorium oraz oczekiwanie na wyniki analizy wykonywanej ręcznie lub w procesach semi-automatycznych. Dla pomiaru wielkości uziarnienia wykonane zostaną dwa warianty analizy: metodą sitową oraz metodą laserowej analizy obrazu.